یادداشت هایی نه چندان متفاوت

دست نوشته های شخصی محسن فرهمند آزاد

درباره خانم فاطمه رجبی ـ بخش اول

مدت هاست به نوشتن مطلبی (جدی یا حتی طنز) درباره سرکار خانم فاطمه رجبی (همسر آقای دکتر غلامحسین الهام؛ عضو حقوقدان شورای نگهبان، وزیر دادگستری کابینه نهم، رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا، سخنگوی دولت نهم و ...) فکر می کنم اما چند عامل تاکنون مانع بوده است:

ـ ایشان فرزند مرحوم حاج شیخ علی دوانی؛ فقیه، رجالی و مؤرخ معاصر می باشد که یکی از بزرگترین شاگردهای مرحوم حاج آقا حسین بروجردی بوده است. مرحوم دوانی به واسطه آثارشان حق بزرگی بر گردن خیلی ها دارند و حتی این حقیر از « مفاخر اسلام » ایشان و نیز گفت و گوهای تلویزیونی شان در زمینه تاریخ معاصر بهره زیادی برده ام.

ـ به قول خطیب و دانشمند بزرگ مرحوم حاج شیخ قاسم اسلامی، پرداختن به اشخاص حقیقی به عنوان مؤلفه های شاخص یک نوع طرز فکر، موجب مطرح تر شدن آن اشخاص و نیز آن طرز فکر می گردد و من هم از هرچیزی که موجب ترویج این خانم و مکتب فکری هم داستانان ایشان باشد، شدیدا پرهیز دارم.

ـ خوف از اینکه نوشته مختصر اینجانب حمل بر جهت گیری سیاسی گردد که در این روزگار امری بس خطیر است.

اما پس از ساعت ها فکر کردن درباره ی آثار مکتوب این خانم که به قول خودشان اکثرا در آشپزخانه منزل آقای الهام خلق شده اند، به نظرم رسید از زاویه ای خاص به بررسی این مقالات بپردازم. خانم رجبی شخصیست که مدعی «اصول گرایی محض» بوده و ذره ای انحراف از آن مسیر را حتی از قبله آمال و نماد عینی افکارش، آقای محمود احمدی نژاد نیز برنمی تابد. ارادت و محبت سرکار خانم رجبی به رییس دولت نهم، برخاسته از آن است که به تشخیص مشارالیها، آقای احمدی نژاد، اسطوره ایست برای:

ـ حق گویی و حق پویی.

ـ مبارزه با اشرافی منشی و فئودالیزم.

ـ ارادت محض نسبت به ساحت قدس مهدوی با تمامی جوانب اعتقادی و عملی آن.

ـ اعتقاد کامل نسبت به ولایت فقیه و تبعیت مطلق از ولی فقیه.

ـ برقراری عدالت اجتماعی و اقتصادی در ایران.

ـ زمینه سازی برای ظهور امام عصر علیه السلام و تشابه تامّ بین اعضای کابینه نهم و کارگزاران مهدی موعود.

ـ برقراری گفتمان «مهدوی» مبتنی بر عزّت مداری جهانی و پرهیز از حاکمیّت روحیه تسلیم در عرصه بین المللی.

ـ دفاع از آرمان های بنیانگذار جمهوری اسلامی و بازگشت به ارزش های صدر انقلاب که توسط رؤسای دولت های پیشین، پایمال شده بود.

ـ مبارزه با رانت خواری و عدم ایجاد محمل سیاسی ـ اجتماعی برای پدیدآمدن مفاسد اقتصادی.

و چندین و چند مساله اساسی دیگر که خود سرکار خانم رجبی در کتاب «احمدی نژاد؛ معجزه هزاره سوّم»، بدانها اشاره کرده است.

بحث در این باره که آیا آقای احمدی نژاد واقعا مصداق تعاریف فوق هست یا اساسا خانم رجبی درمورد ایشان به توهّم افراطی مبتلا شده، در حوصله این نوشته نمی گنجد. آنچه مایلم بدان اشاره کنم، همانا «سبک شناسی» نوشتجات خانم رجبیست که اگر کسی فارغ از محتوای مقالات، تمامی نوشته های ایشان را در کنار هم قرار دهد، به نتیجه ای واحد درمورد نوع روحیات و افکار پشت قلم ایشان دست می یابد یا خیر.

  
نویسنده : محسن فرهمند آزاد ; ساعت ٢:٠٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۱ امرداد ۱۳۸۸
تگ ها :