یادداشت هایی نه چندان متفاوت

دست نوشته های شخصی محسن فرهمند آزاد

راسته اسلام فروش ها

بسم الله الرحمن الرحيم

 

بازار تهران مکانی شلوغ ولی زیباست. یکی از جاهایی که علی رغم نداشتن خاطره خوش دلتنگش می شوم، همان جاست. البته عزاداری محرم بازار را از وقتی بچه تر بودم دوست داشتم. نکته جالب بازار این است که غالبا اصناف کنار هم جمع می شوند. به عبارت دیگر، اصولا بازار تشکیل شده از چندین راسته. راسته کفاش ها، آهنگرها، لوازم منزل فروش ها، زرگرها و غیره. به نظر می آید جای یک صنف در بین این همه اصناف عریض و طویل خالیست. صنف محترم « اسلام فروش ها »...

جسارت نباشد ولی به دلایل زیر فکر می کنم این صنف اتفاقا اتحادیه و سندیکا و از اینجور چیزها هم دارد. بگذارید در حد فهم مختصرم توضیح دهم؛ آن وقت شاید شما هم تصدیق کردید.

الف ) شالوده تشکیل هر کسب و کاری این است که جنسی خریداری ( یا اساسا تولید ) گردیده، مدتی نگاه داشته می شود و سپس با سود مورد نظر فروشنده، به فروش می رسد. نکته مهم اینجاست که هیچ کاسبی جنسش را برای مصرف شخصی خریداری نمی کند. اگر هم مصرف کند، بسیار اندک است. مثلا آیا تابحال دیده اید یک زردچوبه فروش تمام زردچوبه هایش را خودش مصرف کند؟ خیلی مسخره است. اسلام فروش ها هم دقیقا همینطورند.

ب ) « جنس » یا ماده قابل فروش توسط اسلام فروش ها، تنها به وسیله یک کارخانه تولید می شود ( البته کسانی هم هستند که اساسا جنس تقلبی می فروشند مانند متصوفه و امثال ایشان ). این بدان معناست که هر اسلام فروش، باید جنس خود را از آن کارخانه تهیه کند. خداوند متعال و حجت های الهی او تنها تولیدکنندگان اسلام هستند ( در این مورد خیلی حرف دارم ). بقیه یا توزیع کننده اند و یا فروشنده ( خواه کلی فروش و یا جزئی فروش ).

ج ) مشکل اساسی اسلام فروش ها این است که تولید کنندگان، برای عرضه محصولاتشان به هیچ کس « نمایندگی انحصاری » نمی دهند. کسانی که با فرهنگ بازار و کار بازرگانی در سطح کلان آشنایی دارند، می دانند که « نمایندگی انحصاری » یعنی همه چیز. متاسفانه تولیدکنندگان اسلام، آن را با بهایی مساوی به همه ( اعم از خریدار جزئی یا کلی ) می فروشند و در عرضه کردن آن هرگز در قیمت تبعیض قائل نمی شوند. تنها جایی که تبعیض هست این است که مثلا به کسی که گواهینامه ندارد، خودرو نمی فروشند ( در معنای این عرض من دقت کنید ). اما علی رغم آنکه « نمایندگی انحصاری » در اسلام فروشی وجود ندارد، عده ای به دروغ مدعی آن می شوند و این را در طول تاریخ دیده ایم و احتمالا باز هم خواهیم دید.

د ) اسلام فروشی تنها شغلی است که به اعتقاد اکثر مردم نیاز به دانش و تخصص ندارد. محال است کسی قرص سردردش را از کاه فروشی خریداری کند اما خیلی ها حاضرند معارف دینشان را حتی از یک بقال بگیرند ( منظورم جسارت به بقال نیست اصلا بگویید یک جواهرفروش ).

هـ ) فرهنگ کمیسیونری در بین اسلام فروش ها نیز رواج کامل دارد. اگر سنگ محصولات فلان آقا را به سینه بزنی، این فایده را دارد که مثلا بیست درصد سودش را به تو خواهد بخشید ( البته به عنوان حق الزحمة و گرنه اسلام که اصالتا قابل فروش نیست !!). یا به عنوان مثال اگر برای مرجعیت فلان آقا تبلیغ کنی، یا جلسات درس آن آقای روشنفکر را ترویج کنی، فایده اش آن است که درصد قابل توجهی از بهای پشت جلد رساله عملیه حضرت آیت الله ... یا سلسله مقالات آموزنده آقای دکتر ... به شما خواهد رسید.

و ) در اسلام فروشی، لباس شخص اصلا مهم نیست که روحانی باشد یا جسمانی. تنها نکته حائز اهمیت آن است که درد دین داشته باشد و نیز بتواند اسلام را عرضه کند. دقت کنید؛ عرضه، آن هم در سطح گسترده خیلی اهمیت دارد.

ز ) به خاطر ماهیت شغل شریف اسلام فروشی، از سود حاصله هرگز مالیات اخذ نمی شود.

ح ) من معتقدم اسلام فروشی، به نوعی با فروش محصولات « Brand » مرتبط است. یعنی اگر محصولات طبق لیسانس تولید نشده باشند، عاری از فایده هستند اما متاسفانه امروزه فروش اقلام « ژنریک » خیلی رایج شده.

ط ) یکی از مهم ترین عناصر این کسب، تبلیغات است. هرکس برای مغازه خودش زیباتر، جذاب تر، موثرتر و گسترده تر تبلیغ کند، فروش بیشتری خواهد داشت. کافیست یکبار با دقت به عناوین تبلیغاتی راسته اسلام فروش ها نگاه کنید. در این صورت جملاتی مانند نمونه های زیر را زیاد خواهید دید:

- قبولی در کنکور سراسری ورود به بهشت؛ کاملا تضمینی.

- ارتباط موثر با عالم ملکوت در بیست جلسه

- معارف مکتب اهل بیت علیهم السلام از پایه تا کنکور

- نمونه سوال و جواب های شب اول قبر

- تور زیارتی دیدار با امام زمان علیه السلام

- یکصد و ده راه برای آنکه آدم مومنی بشویم و همه پشت سر ما نماز بخوانند

- معارف دینی سطح بالای آنچنانی ( مخصوص خریدارانی که لااقل موجودی حسابشان پانصد میلیون تومان باشد )

- خرید و فروش بهشت بی واسطه ( ما خودمان آقا را در خواب دیده ایم )

- سیر و سلوک عملی ( چگونه از یک آدم معمولی به یک آدم غیر معمولی تبدیل شویم )

- هزار استدلال برای اثبات آنکه نه وجود اصالت دارد و نه ماهیت؛ فقط بنگاه ما اصیل است

- کیت کامل تست پیشرفته میزان ارادت به مقدسات ( مخصوص مسوولین گزینش )

- ضمانتنامه معتبر برای همنشینی با اولیاء خدا در بهشت را از ما بخواهید

- با ما باشید تا از مزایای فروشگاه ما برخوردار شوید. مزایایی چون: دختر بازی اگر به تولد فرزند نیانجامد اشکالی ندارد و غیره

- با توجیهات ما می توانید از مزایای انواع و اقسام قمار بهره مند شوید

- هرکس غیر از ماست، اصلا دین ندارد ( مخصوص خریداران افراطی )

- اصلا همه دین دارند و آدم بی دین وجود ندارد ( مخصوص خریداران تفریطی )

ی ) در صنف اسلام فروش ها حقوق و مزایا گاهی مادی هستند و گاهی غیر مادی. یعنی فروشندگان هم از سود نقدی بهره می برند و هم سود غیر نقدی ( در تمام انواع آن ).

در این شب بزرگ که با میلاد کریم اهل بیت علیهم السلام حضرت ابامحمد حسن بن علی المجتبی صلوات الله علیه مصادف شده است، بیاییم با عجز و لابه از خدا بخواهیم دکان ما را در این ماه تخته فرماید تا از شغل شریف اسلام فروشی استعفا دهیم یا اگر می فروشیم به قیمت بفروشیم. الهی آمین

 

  
نویسنده : محسن فرهمند آزاد ; ساعت ۱:٢٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ مهر ۱۳۸٤
تگ ها :