یادداشت هایی نه چندان متفاوت

دست نوشته های شخصی محسن فرهمند آزاد

گذرگاه سرنوشت ساز

بسم الله الرحمن الرحيم

 

عنوان « گذرگاه سرنوشت ساز » از دوستی است که با نام ( سلام ) کامنت گذاشته بود و من با کسب اجازه از ایشان، همین نام را برای این مطلب انتخاب می کنم. ماه مبارک رمضان آغاز شده و با سرعتی بیشتر از سال های پیش در گذر است. همه کسانی که اهل معنا و معرفت هستند، کم و بیش می دانند که این ماه، پیوندی عمیق و ناگسستنی با وجود مقدس امام عصر علیه السلام دارد و این ارتباط فقط به خاطر شب قدر و پروتکل آن نیست. اما غیر از حضرت بقیة الله علیه السلام، ارتباط اسرارآمیز دیگری نیز در این ماه وجود دارد.

خدا مداحان و روضه خوانان را هدایت کند که برخی معارف سطح بالای فرهنگ شیعه را به کوچه و بازار کشانده اند. این قصه هم یکی از همان هاست. در روایت داریم که « شناخت فاطمه علیها السلام، شناخت لیلة القدر است و هرکس فاطمه سلام الله علیها را بشناسد، شب قدر را درک کرده است ». دانستن ریاضیات برای فهم سطح این روایت کافیست. فقط باید کمی فکر کرد. آن مخدره که بود؟ آن بی بی مظلومه چه ارتباطی با شب قدر دارد؟ نوع ارتباط شناخت آن سر مستور با درک شب قدر به چه کیفیت است؟

پاسخ این سوالات را ان شاء الله در روزهای روشن ظهور فرزندش، خواهیم شنید. من فقط خواستم تا صورت مساله روشن باشد. اما جریان حضرت صدیقه سلام الله علیها چیست؟ یکی از القاب آن بانوی یگانه، « مجهولة القدر » است. یعنی کسی منزلت ایشان را نشناخت. هرگز کسی نفهمید که چرا وقتی آن خانم هجده ساله به عبادت می ایستد، رنگ آسمان مدینه تغییر می کند یا چرا وقتی دلش می گیرد، آسمان گریه می کند. کسی اینها را نفهمید یا نخواست بفهمد. همه می دانیم که نوع عبور ما از ماه مبارک رمضان، در سرنوشت ما تاثیر به سزایی دارد. یعنی همان است که دوست ما گفته؛ « گذرگاه سرنوشت ساز » است. بد نیست بدانیم که بهشتیان به چه کیفیتی داخل بهشت می شوند. در روایت معتبری آمده است که وقتی تمام اهل محشر جمع می شوند، ندا داده می شود « سرهایتان را پایین بیندازید؛ محبوبه ما می خواهد از محشر عبور کند ». همه سرها را پایین می اندازند ( کاش می دانستم آیا سر سادات هم پایین می ماند یا نه؟ ). بساط غریبی گسترده می شود. صفوف فرشتگان در دو طرف محل عبور آن بانوی مجلله تشکیل می شود. و آنگاه آن یگانه، سوار بر مرکب افتخار، از میان ایشان عبور می کند تا به آستانه بهشت می رسد. این تشریفات برای احدی حتی خود خاتم الانبیاء صلی الله علیه و آله نیز مقرر نشده. در آستانه بهشت، حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها توقف می کند و از خداوند متعال درخواست می کند تا منزلت او را برای همه روشن سازد. از جانب خداوند ندا می رسد که « هرچه محبوبه ما اراده کند، همان است ». آنگاه آن مجهولة القدر، می خواهد که تمام شیعیان و دوستدارانش وارد بهشت شوند. در انتهای روایت هست که کسی که ذره ای از محبت آن بانوی بزرگوار در دلش باشد، در محشر باقی نمی ماند.

بیایید این دو روایت را کنار هم بگذاریم:

- هرکس منزلت حضرت زهرا سلام الله علیها را بشناسد، شب قدر را درک کرده است.

- خداوند عالمیان برای آنکه گوشه ای از منزلت آن بانوی ناشناخته را بر خلایق بنمایاند، تمام دوستدارانش را وارد بهشت می کند.

هرکس به چیزی رسید و ذره ای بر ارادت و محبتش نسبت به آن مخدره افزوده شد، بر تبعیدیان نیز دعا کند که از بند غربت رها شوند.

 

  
نویسنده : محسن فرهمند آزاد ; ساعت ۳:٠٠ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٦ مهر ۱۳۸٤
تگ ها :